Nasze laboratoria
Rozwijamy modele sztucznej inteligencji w obszarze przetwarzania języka naturalnego i widzenia komputerowego. Współpracujemy z firmami i agencjami, do których kierujemy swoją ofertę na polskim rynku. Badamy też nowe, specjalistyczne rozwiązania, które możemy dostosowywać do konkretnych dziedzin przemysłowych lub rozwijać je dla języka polskiego.
W Centrum koordynujemy rozwój inicjatyw opartych na sztucznej inteligencji. Promujemy rozwiązania, które możemy zastosować w opiece zdrowotnej.Łączymy zespoły badawcze ze świata nauki i medycyny. Tworzymy przyjazną przestrzeń do współpracy, by wspierać transformację cyfrową w sektorze medycznym.
- Tworzymy zaawansowane systemy grantowe dla świata nauki i szkolnictwa wyższego. To systemy, które oferują pełne wsparcie w procesie składania i obsługi wniosków w sektorze nauki.
- Nasze rozwiązania są nowoczesne i efektywne. Dzięki nim zdobycie finansowania na projekty i badania jest szybsze i prostsze. Przygotowujemy wyjątkowe narzędzia, które ułatwią pracę i przyspieszą realizację projektów.
Opracowujemy proste w użyciu systemy informatyczne, które zwiększają konkurencyjność oraz funkcjonalność instytucji i przedsiębiorstw.
Nasz zespół projektuje i wdraża oprogramowanie, które może być wykorzystywane przez firmy i instytucje publiczne. Tworzymy „inteligentne algorytmy”, narzędzia pozwalające w zautomatyzowany sposób odnajdywać w internecie interesujące użytkownika informacje oraz takie, które gromadzą i systematyzują duże zbiory danych. Na bieżąco śledzimy i reinterpretujemy dokonania w dziedzinie bioinformatyki i badań sieci społecznościowych. Obecnie pracujemy nad stworzeniem uniwersalnego narzędzia przeszukującego sieć w celu śledzenia informacji o konkretnych wydarzeniach oraz ich wielowymiarowej analizy.
Laboratorium Interaktywnych Technologii
Projektujemy nowe sposoby współdziałania człowieka z komputerem. Interesuje nas także społeczny aspekt funkcjonowania nowych mediów.
Nasze działania opierają się na łączeniu różnych dziedzin: informatyki, socjologii, psychologii, neuronauk, statystyki, projektowania zorientowanego na użytkownika. Badamy zjawiska związane z indywidualną interakcją człowieka z komputerem, a także społeczny kontekst tej interakcji. Uwzględniamy wpływ psychologii poznawczej i czynników emocjonalnych na skuteczne użytkowanie technologii. Chcemy ukazywać wpływ technologii komunikacyjnych na procesy zaangażowania społecznego, zmian w relacjach międzygrupowych etc.
Wykorzystywanie najnowszych metod z dziedziny HCI (human-computer interaction) jest możliwe dzięki współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Jednocześnie wyniki naszych badań znajdują uznanie i zastosowanie w kręgach biznesowych.
Laboratorium Analiz Statystycznych
Na bieżąco monitorujemy zmiany polityki innowacyjnej w kraju i na świecie. Prowadzimy porównania statystyczne oraz ewaluację projektów i programów badawczych. Kompleksowo badamy obszar zarządzania pracami B+R. Dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie oceniać propozycje reform, a także tworzyć rekomendacje zmian korzystnych dla nauki i gospodarki.
Nasz zespół tworzą eksperci z wielu dziedzin: ewaluacji, statystyki, stosunków i prawa międzynarodowego, socjologii, zarządzania, polityki naukowej, zarządzania informacją.
Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej
W Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej:
Projektujemy, implementujemy i wdrażamy zaawansowane systemy przetwarzania i wizualizacji danych dla sektora publicznego i prywatnego.
Analizujemy dane z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi. Prowadzimy projekty biznesowe i badawcze na styku informatyki i nauk społecznych, w tym ekonomii politycznej.
Opracowujemy raporty dla instytucji zajmujących się kształtowaniem polityki badań i rozwoju w Polsce i Unii Europejskiej. Tworzymy rekomendacje zmian w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego oraz innowacyjności.